18 Ara 2020

Online Emdr Terapisi Nasıl Yapılır?

       EMDR TERAPİSİ VE ONLİNE TERAPİ

Online Emdr terapisi pandemi ile çok ön plana çıkan yöntemlerden biri olmuştur. Online emdr terapisinin en önemli özelliği evden çıkmadan, evinizde, ofisinizde, zaman kaybetmeden ulaşabileceğiniz bir yöntemdir.

EMDR Terapisi Nedir ?


EMDR, eye movement desensitization and reprocessing, yani Türkçe’si ile Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, birçok problem için çözüm olabilecek etkili bir psikoterapi yaklaşımıdır. Dr. Francine Shapiro taraftından 1987 yılında göz hareketleriyle problemlerden kurtulabileceğini düşüncesini tesadüfi bir biçimde geliştirilen EMDR, travma konusunda ün salmıştır ancak birçok farklı yaş grubuna, farklı sorunlara da uygulanabilmektedir. Birçok problem için çözüm oluşturabilecek EMDR, standart protokollere sahip bütüncül bir psikoterapi yaklaşımıdır ve birçok vaka üzerinde uygulanmış olup olumlu sonuçlar alındığı gözlenmiş, günümüzde oldukça faydalı ve popüler bir yaklaşımdır. EMDR terapisi, bireylerin geçmiş yaşantılarında yaşamış oldukları anıları, problemleri, travmatik durumları Adaptif Bilgi İşleme Sistemini temel alarak, bireylerin bu anıları, durumları beyinlerinde işleyemediklerini ve işlevsel bir anı olarak tutamadıklarını, beynin sağ ve sol kısımlarının birbiriyle bağlantısının koptuğunu ve beynin bu anıyı, normal bir anı olarak işleyemediğini ortaya koyar.

 

EMDR terapisi, iki yönlü göz uyarımları, çift yönlü uyarım, göz, ses, dokunsal titreşim ile geçmişte yaşanmış anıyı yeniden ve işlevsel bir şekilde yeniden işlemeyi sağlar. Bu sayede birey, geçmişte yaşanmış anının, farkında olmadan bizde yarattığı etkileri, yaşantımızdaki olumsuzluklarını, bilinçdışımızda kalmış problemli kısmını yeniden işleyerek sağlıklı bir biçimde yaşama devam eder. Travmatik anıyı yeniden işleyerek, bireyi duyarsızlaştırmak, olumsuz anının getirmiş olduğu davranış ve semtomları ortadan kaldırarak bireyi pozitif hale getirmek, terapinin etkisini ve bireyler için tercih edilebilirliğini ortaya koymaktadır. Yani, EMDR kişinin yaşadığı anı sonucunda omuzundaki yükleri hafifletecektir. EMDR Terapisi; doğal afet yaşayan, trafik kazası vb. kazalar geçiren, taciz veya tecavüz yaşamış olan, acı bir kayıp yaşamış olan, savaş, salgın vb. problemli süreçler yaşayan, şiddet mağduru olanlar gibi travma yaşamış kişilere yapılabilirken, kişi için travmatik anı yaratmış herhangi bir anı, aşağılanma, aile içi çatışma, reddedilme, boşanma, aile, arkadaş, iş, okul yaşantısında problem, için de uygulanabilmektedir. EMDR, kısa süreli bir terapi olup danışanın yaşamış olduğu anıya bağlı olarak süresi de değişebilmektedir. EMDR farklı terapi şekillerinden süreçleri de içinde barındırabilirken genel olarak protokolleri olan bir psikoterapidir. Bu protokol, 8 aşamalı (danışan geçmişi, hazırlık, değerlendirme, duyarsızlaştırma, yerleştirme, beden tarama, kapanış, yeniden değerlendirme) ve ‘’ geçmiş, şu an, gelecek ‘’ olarak 3 yönlü bir protokoldür.

Online Terapi Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır ?


Online terapi; çağımızda dijitalleşmenin de bir getirisi olarak, ruh sağlığı hizmetinde, yeni bir yöntemdir. Psikolog, psikolojik danışman gibi ruh sağlığında uzman kişiler tarafından internet üzerinden sunulan bir terapi yöntemi, psikolojik destek şeklidir. ‘’E-terapi, web terapi, sanal terapi, online terapi’’ olarak adlandırılabilir. Normalde alınan psikolojik danışma seansının internet, telefon, bilgisayar aracılığıyla alınmasıdır. Görüntülü görüşme, telefon, video konferanslar, chat gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Geleneksel bir terapi içerisinde yer alan etik ilkeler, terapötik ilişki, psikoterapi yaklaşımları, online terapi için de geçerli olmaktadır ve geleneksel bir terapide alınacak olumlu sonuçlar, online terapi ile de alınacaktır.

Günümüzde APA (American Counseling Association (Amerikan Psikolojik Danışma Birliği) ) tarafından da kabul edilmiş olan online terapi, gerekli koşullar sağlandığında, oldukça yararlı bir terapi şeklidir. Yüzyüze terapide yapılan, ön görüşme, danışanın probleminin belirlenmesi, probleme yönelik amaç oluşturulması, problemi çözmeye yönelik teknikler kullanılması, online terapi içerisinde de yapılmaktadır. Online şekilde yapılacak ön görüşme ile danışan hakkında bilgi sahibi olunabilir, seanslar oluşturulabilir. Daha sonrasında, belirlenen probleme yönelik teknik ve çözüm sürecine geçilerek, bu süreçte video konferanslar, danışan ile mesajlaşma, video yoluyla psikoterapi süreci gerçekleştirilebilir.

Online terapiyi, aile danışmanlığı, cinsel terapi, çocuklar için terapi, yas danışmanlığı, travma sonrası psikolojik destek almak isteyenler, depresyon, OKB, kaygı bozuklukları, sınav stresi yaşayanlar gibi yüzyüze psikolojik destek alınabilecek konularda online terapi alabileceklerdir. Ayrıca; online terapinin birçok avantajı vardır. Zamanın çok değerli olduğu günümüz dünyasında, zamandan tasarruf etmeniz açısından oldukça avantajlıdır. Trafik, yol, iş, ikamet gibi sorunlar arasında vaktinizi iyi kullanmanızı, randevularınızı kendi zamanınıza daha uygun ayarlayabilmenizi sağlar. Engelli bireyler açısından veya dışarı çıkmayı engelleyebilecek psikolojik rahatsızlıklar açısından da avantaj sağlamaktadır. Terapiyi gizli almak isteyen, danışmanlık merkezlerine gitmekten çekinen kişiler için gizlilik avantajı da sağlamaktadır. İstediğiniz bir terapiste ulaşamadığınızda, bulunduğunuz yerde ruh sağlığı hizmeti veren bir terapist yoksa yine online terapi kullanışlı bir yöntem olacaktır. Bugünlerde yaşamış olduğumuz Covid-19 salgını gibi, salgın vb. durumlarda, sokağa çıkma yasaklarında online terapi kişilere büyük avantaj sağlamaktadır.

Online EMDR Terapisi Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır ?


EMDR Terapisi, her online terapi gibi gerekli koşullar sağlandığında online bir şekilde yapılabilmektedir. Zaman, ikamet problemleri gibi, bulunulan yerde terapist olmaması, salgın, doğal afet vb. durumlar, kişinin yüz yüze terapiye gidemeyecek durumda olması gibi nedenler ile online EMDR terapisi alınabilmektedir. EMDR terapisine yüz yüze gidilebilecek sebepler gibi, bazı travmatik olaylar, depresyon, kaygı, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, kayıp, yas,  geçmişi unutamama, geçmişte yaşanılan anıya bağlı kişisel, aile, okul, sosyal çevre ile ilgili problemler ile online EMDR terapisi alınabilmektedir.

Her terapide olduğu gibi, danışmanın hakkınızda bilgi sağlaması, probleminizin belirlenmesi, randevularınızın oluşturulması, yapılandırılma süreci, yol haritası belirleme gibi durumlar için bir ön görüşme yapılır ve daha sonrasında danışman ile belirlediğiniz şekilde süreyle, günlerde online EMDR terapisine başlanmaktadır. Online EMDR terapisi içerisinde, yüz yüze EMDR terapisinde olduğu gibi EMDR protokolleri vardır;

Online Emdr Terapi Aşamaları

  • 8 aşama ve geçmiş, şu an, gelecek 3 yönlü protokolü benimsenmektedir.
  • EMDR Terapisi çift yönlü uyarım vererek, anıları duyarsızlaştırma ve yeniden işleme yapmaktadır. Bu çift yönlü uyarım göz, ses, dokunsal olarak yapılmaktadır.
  • Online EMDR terapisinde de, bu çift yönlü uyarım verilebilmektedir.
  • Göz ile uyarım için, danışman online video konferans ile el hareketleri yapabilir, danışanın takip etmesini isteyebilir, bilgisayar ekranı paylaşımı yapılabilir, bu ekran yardımı ile takip ve uyarım sağlanabilir.
  • Danışman, yüz yüze terapi sürecinde olduğu gibi video konferansta müdahalelerde bulunabilir, komutları verebilir.
  • Ses uyarımı için, online terapi aslında bir nevi avantaj bile sağlayabilir, bilgisayar, telefon vb. araçlara indirilecek uygulamalar ile danışanda uyarım sağlanabilir.
  • Danışana uyarım için komutlar verebilir, terapist danışanı takip ederek bu süreci yönetebilir. EMDR için var olan bir aplikasyon, EMDR kit’i bulunmaktadır ve bunun yardımıyla Online EMDR Terapisi oldukça fayda sağlayacak bir terapi olacaktır.

    Online Emdr Terapi Ödeme Süreci

 

Online emdr terapisi almak istediğinizde ilk önce Ege Pozitif Psikoloji uzmanlarımız için randevu oluşturun. Ücret ödemesini isterseniz havale/eft yapabilir ya da seans başında kredi kartı ile öde/al sistemi ile online siz gerçekleştirebilirsiniz.

Online Emdr Terapi Ücretleri

2020 – 2021 Online emdr ücretleri kurumlara ve uzmanlara göre Türkiye de çeşitlilik göstermektedir. Bu fiyatlar 59TL den başlayarak 500 TL ye kadar varabilmektedir. Ege Pozitif Psikoloji de online emdr ücretleri 200 TL ila 500 TL arasında uzmanına göre değişmektedir.

Yorum yapmak ister misiniz?