8 Nis 2020

Emdr Terapisi ile iyileşenler

EMDR Terapisi İle İyileşenler

Emdr tedavisi olanlar, Emdr ile iyileşenler ve yaptıranların yorumları, emdr ile iyileşenler, emdr sonrası yorgunluk,  emdr sonrası baş ağrısı, emdr sonrası, emdr terapisi görenler, evde emdr terapisi gibi bir çok sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Emdr ile iyileşenler genelde: “artık rahatladım”, “o anı beni rahatsız etmiyor”, “ emdr ile 3 seansta gerçekten iyileştim”, “panik atağı emdr ile yenip sağlıklı oldum”  vb. iyileşme tepkileri vermektedir. Peki emdr nasıl iyileştiriyor?

Emdr terapisi dünya da şuanda psikolojik sorunları çözmede en hızlı ilaçsız psikoterapi yöntemidir. Kişilerde rahatsızlık veren olumsuz anılar ve travmalar birkaç seansta iyileşip, sağlıklı bir hal alabilmektedir. Emdr terapisi alanlarda iyileşme süreci ilk seans psikolojik soruna neden olan anılar zinciri bulunur. 1. Ya da 2. Seansta emdr terapisine başlanır. Dünya da ilk başta travmalar da ün salmıştır. Dünya sağlık örgütü bile travmaların iyileştirme sürecinde bu yöntemin kullanılmasını önermektedir. Emdr terapisi yaptıran ve iyileşenler genelde aynı psikolojik sorunu da tekrar yaşamadığı da kanıtlanmıştır.

 

Emdr Terapisi Nasıl İyileştirir?

EMDR yaptıranlar

Emdr nasıl iyileştiriyor, aslında başta basit bir mekanisması vardır. Ancak emdr terapisi yapmak özel bir beceri ve yetenek ister. Emdr terapisi ile iyileşme süreci ilk başlarda sancılı olabilir. Yani kişi emdr terapisi sonrası kendini daha kötü hissedebilir, ama bu durum çok az görünür. Genelde olan şey ise emdr yaptıranlarda ortaya çıkan yapı: seans sonrası rahatlama, o gün güzel bir uyku çekmesi, daha mutlu hissetme ortaya çıkar.

Emdr iyileştirme sürecinde oluşan sistem şudur: yaşadığımız psikolojik sorunun nedeni geçmiş anılardır. Mesela depresyonda bir kadın konuştuğumuz zaman eşinin ona değer vermediği, sürekli umursamadığı, hiçbir konu da fikrini sormadığını anlatıyor, çocukluğuna baktığımızda da babası da değer vermiyor onu yok sayıyor. Yani değersizlikle ilgili onlarca anısı var. bu anılar birikince kişide mutsuzluğa yol açıyor.

Emdr bu olumsuz anıları yeniden işliyor. Yani seni ilk başta geçmişteki anılarını çalışıyor ve değersiz hissettiğin tüm anılarla ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri açığa çıkarıyor, onları görüyor, yeniden yaşıyorsun, bu anıları çalışırken seansta kendini kötü hissedebilirsin, ağlama, üzüntü, öfke duyguları yani geçmişten eşine, babana söyleyemediğin her şeyi sana söyletiyor, geçmişinle yüzleşiyorsun, barışıyorsun. Kapalı kalan tüm olumsuz duygu ve düşünceler çıkıyor aklından bu da seni rahatlatıyor, geçmişi yeniden yapılandırdığın için şuanki durum seni rahatsız etmiyor. Daha güçlenmiş oluyorsun. Yeni bir seni yeni bir düşünce sistemi oluşturuyor sende, hayata bakış açını, düşüncelerin değişiyor. Bu da emdr ile sende iyileşmeyi getiriyor.  Artık depresyonun geçmiş ve sağlıklı olmuş oluyorsun.

 

EMDR Terapisi ile Geçmişten Kurtulmak Mümkün mü?

Baktığımız zaman herkesin hayatında küçüklü büyüklü bir çok travmatik deneyim ve olumsuz anılarımız var. Psikolojik sorunların altında geçmişte yaşadığımız olumsuz deneyimlerden oluşmaktadır. İnsan beyni o kadar müthiş bir yapıya sahiptir ki olumsuz anıları iyileştirmeye yatkındır.

Yani ne yaşarsak yaşayalım insan beyni her zaman olumsuz sahneleri normalleştirmeye, anıları işlemeye çalışır beyin. Zaman geçtikçe bir çok olumsuz anı artık bizi ya hiç rahatsız etmez hale gelir ya da zamanla çok az eder. Ancak bazen travmanın büyük olması, bazen de bir çok benzer küçük çaplı travmaya maruz kalındığında beyin bu işlemlemeyi yapmakta zorlanmakta ve iyileştirmeyi yapamamaktadır.

Yani psikolojik travmayla baş etmesi bir yandan da kişinin zekası, eğitim düzeyi, sosyal destek ağları, ne kadar sürdüğü vb. bir çok etkende etkilidir.  Beyin doğal işlemleme süreci sekteye uğradığı zamanda psikolojik sorunlar oluşmaya başlar. EMDR “göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme” olumsuz anılarla ilişki olan amigdala ve limbik sistemde değişikliğe neden olduğu görülmüştür. Emdr sisteminde yer alan çift yönlü uyarım ile epizodik sistemi harekete geçirerek hafıza da işlemlemeyi kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

 

EMDR Terapisi Sonrası Neler Olur?

Emdr terapisi sonrası bazı kişilerde: emdr sonrası baş ağrısı, emdr sonrası yorgunluk, uyuma isteği, emdr sonrası daha kötü hissetme, ağlama vb. oluşabilmektedir. Emdr sonrası baş ağrısı neden olur. Kişi emdr seansı içerisinde iken olumsuz anılar çalışılıp işlemleme yapılır. Bu anıları çalışırken çok yoğun olumsuz duygular: öfke, üzüntü, pişmanlık, korku ve kaygılar, olumsuz görüntüler, sahneler görür bir saat sürekli bunlara maruz kalınca emdr sonrası yorgunluk, baş  ağrısı oluşur.

Bazen emdr sonrası baş ağrısı be yorgunluk nedeni de kişi terapi esnasında unuttuğu, çözümlemeden kenara attığı olumsuz anı ve sahneleri de hatırlayabilir. Bu da kişinin emdr sonrası ağlama, emdr sonrası baş ağrısı meydana getirir. Emdr sonrası oluşan bu semptomlar normaldir. Emdr terapisine devam ettiğiniz de tüm bu olumsuzluklar ortadan kalkacak ve kendinizi emdr terapisi her aldığınızda daha iyi hissetmeye başlayacak ve iyileşeceksiniz. Sabırlı olun.

 

Evde EMDR Terapisi Yapılır mi? 

Bazı danışanlar evde emdr terapisi yapmak istemektedir. Danışanlar hocam ben bu emdr makinasını eve alayım evde kendim emdr terapisini yaparım diyenler olmaktadır. Emdr terapisi makine ile de yapılmaktadır. Ancak emdr terapisi yapabilmek için önce psikoloji, psikolojik danışmanlık, psikiyatri gibi bir bölümü bitirmek sonra da  bunun özel bir eğitimini almak gerekiyor. Bu emdr eğitimini de bir psikoloji kökenli alabilmesi içinde diğer bir çok kuramla da çalışıp alanda tecrübeli olursa uygulayabileceği bir yöntemdir.

Yani yeni mezun bir psikolog  bile emdr terapisi uygulayamayacakken, evde emdr terapisi yapmak ciddi anlamda riskli sorun ve sonuçlarda doğurabilmektedir. Yani emdr terapisi yapılırken psikolog seans içerisinde sizin fark etmediğiniz müdaheleler de bulunmakta, doğru anıyı bulmak, süreci yönlendirmek ciddi bir iş ve riskte taşır. Evde hangi anıyı nasıl ve niye çalışacağınızı bilmiyorsunuz. Başka psikolojik sorunların ortaya çıkmasına da yol açabilirsiniz.

EMDR ile iyileşenler

Emdr Terapisi Yaptıranların Yorumları

Emdr terapisi olan ve yaptıranların yorumları çok olumludur. Emdr terapisi dünya sağlık örgütünün bile tavsiye ettiği bir terapi yöntemidir. Edmr görenler, kendilerini daha mutlu, huzurlu, ve rahatladığını söyleyen yorumlar yapmaktadır. Emdr terapisi yaptırmak isteyenler acaba nasıl bir etkisi olur diye daha önce emdr gören ve yaptıranların yorumlarını araştırmaktadır.

Uzman K. Psikolog ve eğitmeni Bayram Şimşek seanslarında  Emdr görenler  ile ilgili yorumlar aşağıda alıntılar şeklinde sunulmuştur. Emdr terapisi yaptıranların yorumları sadece emdr ile ilgili olan kısımları alınmıştır. Kalan yorumların tamamını Google “Bayram Şimşek yorumlar” diye aratıp doktortakvimi.com ve tavsiyeediyorum.com da tüm danışan yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Elify.nin 2016 yılında emdr terapisti Bayram Şimşek ve emdr terapisi yorumu: “Ben ilaçsız panik ataklarım geçmeyecek diye düşünürken uyguladığı ve benim uygulama sırasında çok güldüğüm kendim bile sonucuna inanamadığım EMDR yöntemiyle beni beynimdeki çöplerden temizledi.” Sevgi…

2016 yılında emdr terapisi yaptırıp yaptığı yorum:  “Bana EMDR uyguladı ve o uygulamadan sonra iki gün boyunca bu kötü anılarımın hiç birini hatırlamadım unutamadığım anılarımı bas edemediğim sorunlar vardi ve bunlara çok iyi geldi. Şuan kotu anılarımın hepsini hatırlıyorum ama önceden çok rahatsız ediyordu beni ama şuan hiç bir şekilde rahatsız etmiyor ve hayatımdan aşırı derecede memnunum. Mutluyum huzurluyum gülümsemeyi herşeyi baştan öğrenmiş gibiyim ve hepsi Bayram Bey sayesinde teşekkür ederim.”

Gülümser hanımın emdr terapisi ile ilgili yorumu:

EMDR Mucizesini Bayram beyle tanıdım. Daha önce gittiğim tüm yardım kurumlarındaki profesyoneller ya dolaylı ya da isteksizce yaklaşımlarla sorunumu irdelediler.Dolayısıyla ilaç, yan etkiler, tedavisizlik durumu beni canımdan bezdirdi..ilk görüşmemizde ya iyileşecğim, ya da …. burada telafuz etmek istemediğim bir şekilde hayatımı sonlandiracağımı  söylemiştim.

O günlerdeki gibi düşünmemekle birlikte, en azından kimyasal ilaçlardan kurtuldum..tekrardan yardımlarından faydalanacağım için heyecanlı ve umutluyum. Orda burda gezmeyin. Bayram Şimşek ve güler yüzlü sekreteryasina başvurun. Ellerinden geleni esirgemiyorlar.

İzmirde Psikolog arıyorsanız alanında uzman ekibimizi inceleyin.

Buna benzer yüzlerce yorumu okumak için Bayram Şimşek Hakkında yazılan yorumları okuyabilirsiniz.

Siz de emdr terapisi ile ilgili deneyimlerinizi yorum olarak yazarsanız: emdr terapisi görmek isteyen kişilere yol göstermiş olursunuz. 

İzmir EMDR terapisi için terapist yada psikolog arıyorsanız.Buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak ister misiniz?