Çocuklarda EMDR Terapisi
16 May 2020

Çocuklarda EMDR Terapisi – Jet Hızında İyileşme

ÇOCUK VE ERGENLERDE EMDR TERAPİSİ

Çocuklarda EMDR terapisi bilindiği gibi travmaları ve daha birçok ruhsal problemi diğer terapi metotlarına göre daha kısa sürede çözen ve danışanın anı ağlarını da açarak kişiye farkındalık sağlayan bir terapi yöntemidir. Bu terapi yönteminin protokolleri vardır ve o protokolde ilerler. Fakat bizler çocuklarda bu terapi yöntemini kullanacağımız zaman bazı protokollere farklılıklar getirebiliriz. Bazı materyaller ekleyebiliriz.

Çocuklarda Emdr Terapisi

Çocuğun problemine göre o kötü anıyı hatırlamasını çizerek başlamasını isteriz fakat bu yine danışan dan danışana değişebiliriz çocuk daha küçükse kötü olayı biz sanki başka biri yaşıyormuş gibi anlatıp hikayenin sonunu güzel de bitirebiliriz. Kulaklık yerine eğer makine varsa ellerine titreşim vermek ya da dizlerine ya da omuzlarına tıp tıp şeklinde vurmak da çift yönlü uyarımı getirecektir.

Ben bana gelen her çocuğa mutlaka güvenli yer egzersizini yapıyorum. Hem aramızda gizli bir bilgi başlatmış olarak hem de bu yöntemin onları rahatlattığını keşfettiğim için. Güvenli hissedecekleri yeri genelde çizdiriyorum.

Çocuklarla yetişkinlerdeki kullanımından farklı olarak en önemli kullandığım teknik aslında çizim. Çocuğa kötü olayı da güzel olayı da çizdirerek somutlaştırmak burada önemli.

Çocuklar için EMDR

Çocuklarda EMDR Terapisi

Çocuklarda EMDR terapisi çocukların hayatlarında yaşadığı travmatize oldukları olayları gerek duygu kartları kullanarak gerek çizerek ve sonrasında çift yönlü uyarımlarla çocuğu güçlendirmek ve o anısına karşı aslında duyarsızlaştırmak. Yetişkinlerdeki gibi olumlu inanç olumsuz inançların yerine çocuklarda duygular egemendir.

Kurabiye adam denilen de bir materyalle çocuğun yaşadığı duyguyu bedeninin neresinde hissettiğini kurabiye adamın bedeninde göstermesini beklerim. Bu sayede çocuk hem eğleniyor hem de iyileşiyor.

Aslında çocuklarla EMDR’nin yetişkinlere yapılan EMDR’den tek farkı set sayısı dediğimiz çift yönlü uyarımın verilme süresinin kısa olması ve kullanılan materyallerde eğlenceli figür ya da malzeme kullanılması diyebiliriz.

 

çocuklarda emdr terapisi

Cocuk-Ergen EMDR Terapisi

  Ergenlerde EMDR Terapisi

Ergenlerle uyguladığımız protokol aslında yetişkinler ile aynı. Tabii burada da yine ergenin kaç yaşında olduğu ve nasıl biri olduğu önemli, ona göre farklı formülasyonlar kurulabilir. Örneğin 12 yaşındaki ergenle 17 yaşındaki ergen bir değildir. Aynı yaşta olsa bile çocuğun özelliklerinden kaynaklı olarak da farklılıklar oluşturabiliriz.

Tüm terapi yöntemlerinde olduğu gibi aslında burada da önemli olan danışan ile terapistin kurduğu olumlu terapötik bağdır yani işbirliği içerisinde ilerlendiği takdirde başarı kaçınılmazdır.

Çocuklarda EMDR terapisi için merak ettiklerinizi derledik.Bu konuda profesyonel destek almak istiyorsanız buradan bize ulaşabilir. Ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

 

1 Cevap

  1. Geri izleme: izmir Emdr Terapisi İzmir EMDR Terapisi ve Önerileri - izmir Emdr Terapisi

Yorum yapmak ister misiniz?