15 Eki 2020

Emdr Tedavisi ile İddaa ve Kumar Bağımlılığına Son

İddaa ve Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı Nedir?

            Kumar bağımlılığı kişinin şans oyunları oynama dürtüsünü, hatta oynamaktan ziyade kazanma dürtüsünü maddi ve manevi kayıplar yaşamasına rağmen durduramamasıdır. Diğer bağımlılıklarda da olduğu gibi kumar bağımlılığında da kişinin eylemi sürdürmeyi engelleyemeyip yapmaya devam etmesi kişinin bağımlı olmasının önemli bir sebebidir. Kumar Bağımlılığı Kimlerde Görülür?

Kumar-ruleti

            Nüfusun %3’ünde kumar bağımlılığı vardır. Kumar bağımlılığının erkeklerde daha yaygın olduğu görülmektedir. Özellikle 40-50 yaş arası grupta görülse de kumar bağımlılığı hiçbir sosyoekonomik düzeyi tanımaz her gelir seviyesindeki insanda görülebilir. Son zamanlarda gençlerde de bu bağımlılığın yaygınlaştığı ve Covid-19 salgınından beridir online kumar bağımlılığında artış olduğu da gözlenmeye başlamıştır.

Kumar Bağımlılığının ve Kumar Bağımlısının Özellikleri

  • Alkol, madde ve sigara bağımlılığını da tetikler.
  • Fiziksel ve psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkiler.
  • Kişilerde ve ailelerinde maddi manevi kayba yol açar.
  • Kişiyi etkileyen olumsuzluklar kişinin çevresini de etkiler ve sosyal ilişkilerinin bozulmasına yol açabilir.
  • Boşanmalar artar.
  • Kişiler kaybettikleri parayı yerine koyabilmek için suç işlemeye başlayabilirler ve yalan söyleyebilirler.

Kumar Bağımlılığı Tedavisi

            Kumar bağımlılarının kumara başlamasının genel olarak sebebi önceden yaşadıkları travmalardır. Travmalarından dolayı bu kişilerde kolay para kazanma, geleceği garantiye alma gibi düşünceler bulunabilir. Bu sebeple kolay ve hızlı kazanç yöntemi olarak kumarı seçebilirler. Kumar ile birlikte kişide travmalar birikmeye başlar. Kısacası, kumar bağımlılığının en önemli sebeplerinden birisi olarak geçmişten kalan travmaları sayabiliriz.

Kumar bağımlılığını ve kumar bağımlılığının sebep olduğu travmaları ve diğer yan problemleri çözebilmemiz için önce kişiyi bu bağımlılığa sürükleyen travmaları çözmeliyiz. Bu yüzden diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kumar bağımlılığında da tedavi yöntemi olarak kullanılan en etkili yöntem EMDR’dir. EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), yani göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme, özellikle travma alanında kullanılan bir terapi yöntemidir.

EMDR ile kişi kumar oynama davranışına, bu davranışı yapmaya sürükleyen travmalarına ve davranış sebebiyle oluşan travmalara karşı duyarsızlaşır. EMDR dışında davranışçı psikoterapi de uygulanır. Bu terapi yöntemi kişiye bağımlılığının karşısına koyabileceği yeni davranışlar kazanmasında yardım eder. Kumar bağımlılığı sadece kişiyi değil kişinin çevresini, özellikle ailesini de etkiler. Ayrıca aile kişinin bu davranışı sürdürmesini tetikliyor olabilir. Bu yüzden kumar bağımlılığı tedavisinde aile terapisi de yapılabilir.

İddaa Bağımlılığı Nedir?

İddaa şans üzerine kurulu olan bir oyundur. İddaayı kumardan ayrı bir yere koyabiliriz. İddaa spor müsabakaları üzerine oynanır. Kişiler müsabaka gerçekleşmeden skor hakkında tahmin yapar. Aslında ganyan da iddaa ile aynı mantıktadır. İkisinde de gerçekleşmemiş bir müsabaka üzerinden skor tahmini yapılır. İddaa bağımlılığını tetikleyen en önemli olay bu tahminlerin içine para girmesidir.

Kişiler tahmin ettikleri skorun oranları ile paralel olarak ortaya para koyarlar ve eğer skoru tuttururlarsa para kazanırlar. Para kazanma kişileri bağımlılığa sürükleyebilir. Çünkü kazanma üzerinden kazanılan tatmin sadece manevi değil aynı zamanda maddi de olmuş olur. Somut karşılığı olan bir ödül kişilere daha fazla haz verir ve davranışı pekiştirir.

İddaa Bağımlılığı Kimlerde Görülür?

            Kumarda olduğu gibi erkeklerde iddaa oynama davranışı kadınlardan daha yaygındır. İddaa daha küçük paralarla da oynanabildiği için gençlerde kumardan daha yaygındır. Devlet tarafından yasal olduğu için iddaa oynamak daha kolaydır ve bu yüzden bağımlılığa da daha açıktır. Bu sebeple her yaş grubundan her sosyoekonomik insanda iddaa bağımlılığı görülebilir.

İddaa Bağımlılığının ve İddaa Bağımlısının Özellikleri

            Özellikler genel olarak kumar bağımlılığı ile aynıdır. Bu bağımlılığa sahip olan kişiler kumar bağımlılığına sahip olan kişilerde de olduğu gibi kazanmaya düşkündür. Kişiler kolay yoldan para kazanmayı seviyor olabilirler veyahut kolay para kazanabilme ihtimali kişileri bağımlılığa itiyor olabilir.

İddaa maddi kayba yol açar. Kişilerin maddi düzeni sarsılır. Aile ve arkadaş ilişkileri bozulur. Kötü davranışlar yapmaya daha meyilli olurlar. Kazanma hırsından dolayı dolandırıcılık gibi suçlara bulaşabilirler. Şiddet eğilimleri ortaya çıkabilir. Diğer bağımlılıklara yatkınlaşırlar ve diğer bağımlılıklara da sahip olabilirler.

İddaa Bağımlılığının Tedavisi

Kumar bağımlılığında da bahsettiğimiz gibi iddaa bağımlılığının tedavisinde de bir ruh sağlığı uzmanı ile iş birliği yapmak önemlidir. Psikoterapi ile bağımlılıktan kurtulup yeni güzel alışkanlıklar edinmek mümkündür. Bu yüzden davranışçı psikoterapiye başvurulabilir. Ayrıca bağımlılığa geçmiş travmalar sebep olmuş olabilir ve bağımlılıktan kaynaklı travmalar çıkmış olabilir.

Bu travmaların çözülebilmesi için EMDR terapisi en iyi yöntemdir. Bağımlılığın tedavisinde EMDR tedavisinin en iyi yollardan biri olduğu bilinir. EMDR terapisi sayesinde kişi duyarsızlaştırılır. Bu değişim yolunda aileyle iş birliği içinde olmak önemlidir. Bu yüzden yeri geldiğinde aile terapisi de kullanılır.

Yorum yapmak ister misiniz?